Blažena Marta Marija Wiecka
Blažena Marta Marija Wiecka
redovnica, Kći Milosrđa Sv. Vika Paulskog
(1874. - 1904.)
spomendan 30. svibnja
Marta Ana Wiecka rođena je 12. siječnja 1874 u Nowy Wieck, Poljska, treće od 13 djece koja su rođena u bogatoj katoličkoj obitelji. U dobi od dvije godine Marta je pala ozbiljno bolestna, a kada liječnici nisu mogli učiniti više za obitelj u Wiecka, zamolili su Mariju, Majku Božju od Piseczno, da ju zagovara i ona se oporavila. Marta je bila poznata kao dobrodušno, pobožno dijete koja je pomogla majci s poslovima. Često se brinula za braću i sestre. A gajila je posebnu pobožnost prema Sv. Ivana Nepomuku.
Dana 3. listopada 1866, Marta je primila svoju prvu svetu Pričest. Od tada, Isus je postao središte njena života, pa nikada nije oklijevala hodati 12 kilometara do župne crkve u Skarszewy na Misu
Kad joj je bilo 16, Marta želi pristupiti Kćerima Milosrđa Sv. Vinka Paulskog u susjednom gradu Chelmo, ali joj je rečeno da je premlada za ulazak. Dvije godine kasnije je pokušala ponovno ući u zajednicu. Budući pruski Vlada, koja gospodarila nad tim djelom Poljske, ograničila broj aspiranata na vjerske zajednice u Chelmo pristupila je u samostan istog reda u Krakov i bila je primljena.
Marta je ušla u samostan 26. travnja 1892. Dana 12. travnja 1893, bila je odjevena kao Kćer Milosrđa, dobila ime Marija i poslana na svoju prvu službu u bolnicu u Lvov. Tamo je brzo stekla ugled sestre koja voli svoje pacijente i velikodušno im služio . U 1894, ona je poslan u bolnicu u Podhajce gdje je neumorno služila bolesnima pet godina. Dana 15. kolovoz 1897 je napravio svoj prvi zavjet kao Kćer Milosrđa, predano služiti Bogu u siromašnima.
Godine 1899 s. Marta ode u kuću svoga reda u Bochnia. Tijekom ovog perioda sestra Marta imala viđenje Isusa na križu. Isus ju je pozvao da izdrži nevolje strpljivo i obećao joj da će jednog dana ona će biti s Njim. To iskustvo joj je ojačalo izdržati nedaće koje nije trebalo dugo čekati. Psihički bolestan čovjek, koji je nedavno pušten iz bolnice gdje je sestra Marta radila, pokrenuo glasine da je trudna nakon podmetnute afere s jednom od njenih pacijenata – studentom koji je bio nećak župnika. Sestra. Marta moralia je ostati i dalje u Bochnia pa je vrijeme potvrdilo njezinu nevinost..
Nakon neosnovana skandala, sestra Marta je poslan da služi u bolnici u Sniatyn. Imala je prekrasan dar za pomoć ljudima da se izmire s Bogom, pa nitko povjeren njenoj skrbi nije preminuoi bez primanja sakramenta pomirenja.
Kao za života tako i pred smrt Blažena Marta pokazala djela nesebične ljubavi. To je u stvari bilo to što će Nesebičnost stajati njezin život. Mladić, medicinska sestra i otac, biili su dodijeljeni dezinficirati sobu pacijenta oboljelog tifusom. Blažena Marta je vidjela njegov strah i dobrovoljno preuzela tu dužnos na sebe. No rezultat je bio taj da je obljela sama od tifusa. Mnogi su molili za njezin oporavak, pa čak i Židovi iz lokalne sinagoge održli su posebne molitve za njezino ozdravljenje. Nazočnima u trenutku svoje smrti rekla je da će u ekstazi primiti svoga Gospodina posljednji put u Svetoj Pričesti. Umrla je 30. svibnja 1904. u Sniatyn i pokopana tamo. Njezin grob ubrzo postao mjesto molitvete u godinama nakon Drugog svjetskog rata postao je simbol jedinstva od raznih kršćanskih denominacija koje bi se tamo okupljale..
Blaženim je proglašena u subotu, 24. svibnja 2008 u katedrali u Lvovu, u Ukrajini. kardinal Tarcisio Bertone, SDB, državni tajnik koji je predvodio obred beatifikacije.